Propolis

Propolis
HAKKINDA

Arılardan Gelen
Şifa Kaynağı
Propolis

sdds

Propolis Nedir?

Propolis: Arıların, özel ve şifalı bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı, kovanlarını kapladığı maddenin adıdır. Propolis Doğada bilinen en güçlü doğal antibiyotik kaynağıdır. Dünyada mikrop ve bakterilerin yaşayamadığı tek bir doğal ortam vardır, o da arı kovanlarıdır. Bunun sebebi ise arıların kovanlarını propolis ile kaplamasıdır. Arılar, kovandaki mikropları yok etmek ve kovandaki sterilizasyonu sağlamak amacıyla propolis kullanılırlar. Arılar petek gözlerini propolis ile kaplayıp petek gözüne yumurtalarını, ballarını, polenlerini, arı sütlerini bırakırlar. Böylece bunlar kovanda bozulmadan ve herhangibir mikrop ve bakteriye maruz kalmadan muhafaza edilir.


Binlerce Yıllık kullanım geçmişine sahip olan propolis hekimlerin reçetelerinde kendilerine sürekli yer bulmuştur. Kullanım geçmişi oldukça eskidir. 11.yy'da İbn-i Sina antiseptik özelliğinden faydalanarak yaralı tedavisinde propolis kullanmıştır. 541-686 yılları arasında yaklaşık 2 asır süren verem salgını propolis kullanılarak bitirilmiştir. MÖ 460-357 yıllarında Hipokratın yazdığı reçetelerde propolise rastlanmıştır. Arı ürünleri ve özellikle propolis insanlığın varoluşundan bu yana şifa kaynağı olarak kullanılmıştır. Kutsal kitaplarda arı ürünlerinin şifalarına sürekli değinilmiştir. lokman hekimin ölümsüzlük iksirinde propolis, bal, polen ve arı sütünün yer aldığı söylenir.

Bu denli güçlü bir besin olan doğal Anadolu Propolisini 2500 metre rakımdaki Sivas ve Zara’nın muhteşem doğası ve endemik bitkileriyle birlikte Türkiye’nin sayılı zengin florasına sahip Girit Yaylasında, kimyasal kalıntısız ve tamamen doğal yöntemlerle (glikoz, şeker, kimyasal vermeden) üretiyoruz. Doğal, sağlıklı yayla balı ve arı ürünleri tüketmek istiyorsanız Balkanat - Sivas Zara Balı'nı sizler de gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Propolis'in Faydaları

Propolisin faydaları saymakla bitmez. Propolis, bağışıklık sistemi için güçlü bir destek sağlar ve dengeli bağışıklık işlevine yardımcı olur. Bağışıklık direncini desteklemeye ve yaygın kış hastalıklarından kurtulmaya yardımcı olabilmektedir. Propolis, güçlü bir antioksidandır, hücresel sağlık ve koruma için kanıtlanmış antioksidan aktiviteyi sağlar. Antioksidan desteği sağlıklı yaşlanma için önemlidir. Propolisin bağışıklık ve antioksidan faydaları, genel sağlık ve esenlik için de vücuda destek olmaktadır. Antiinflamatuar yani iltihap giderici özelliği bulunmaktadır.

Propolis etkili bir dezenfektandır, virüsler, bakteriler ve mantarlara karşı oldukça etkilidir. Mantar enfeksiyonları, egzama ve sivilcelerin tedavisinde birçok faydalı etkisinden dolayı propolis kullanmaktadır. Üstelik toksik değildir ve vücuda gereksiz yere yük oluşturmaz. Ayrıca propolis ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır. Vücutta bir iltihapla olduğunda; boğaz ağrısı, diş eti problemleri, mide, bağırsak veya idrar yollarında enfeksiyon olduğunda propolis tedaviye yardımcı olmaktadır.

Propolis sağlıklı kolesterol seviyelerini destekleyip, kan basıncı seviyelerini düşürerek kalp damar sağılığına da katkıda bulunmaktadır. Cilt içinde birçok faydası bulunmaktadır. Propolis; cilt tahrişini, iltihabını ve yanıklarını giderir, cildi yeniler ve genç bir görünüme kavuşturur, cildi nemlendirir, serbest radikallerle savaşır, antimikrobiyal ve antiviral etkileri sivilceyi önleyebilir ve bakterileri öldürebilir. Topikal yani dışarıdan uygulandığı zaman yaraları tedavi eder.

Propolisin belirli kanserlerin tedavisinde de rolü olduğu öne sürülmüştür. Bir araştırmaya göre propolisin; kanserli hücrelerin çoğalmasını engellemede, hücrelerin kanserli olma olasılığını azaltmada, kanser hücrelerinin birbirine sinyal göndermesini engelleyen yolları bloke etmede olumlu etkileri bulunmaktadır. Çalışma ayrıca propolisin kanser için tamamlayıcı bir tedavi olabileceğini ancak tek bir tedavi olmadığını öne sürmüştür. Doğal Anadolu Propolisini BALKANAT markasıyla birlikte aracısız ve hilesiz doğrudan üreticiden tüketiciye ulaştırıyoruz.

Anadolu Propolisi

Anadolu Propolisi, Dünyada bitki çeşitliliğinin ve arı ürünleri kalitesinin en yüksek olduğu coğrafya olan Anadolu'da üretilen Propolise verilen isimdir. Anadolu iklim özellikleri sayesinde gerek arıcılık faaliyetleri, gerekse ürün kalitesi bakımından Dünyadaki en önemli ve en özel coğrafyalardan biri hatta en önemlisidir. Verimli toprakları, bitki florası gibi etkenler sayesinde tarımın ortaya çıktığı bu topraklarda, yine aynı etkenlerin etkisiyle yerleşik arıcılık faaliyetleri de bu topraklarda ortaya çıkmıştır. Bu tesadüfi bir durum değildir. Şu an Dünyada çeşitli yöntemlerle çeşitli türde arı ürünleri üretilmektedir. Bu ürünlerin kalite ve fayda sıralamaları değişiklik gösterse de Dünyanın en kaliteli balları yine Anadoluda üretilmektedir. Eşsiz florası, endemik bitki çeşitliliği ve bu topraklara has şifalı bitlileri ile Anadoluya has diğer doğal koşullar bu zenginliğin sebebidir. Dünya üzerinde Çin, Brezilya, İran, Arabistan vb. bir çok ülkeden elde edilen propolisler mevcuttur. Dünyadaki bitki çeşitliliği nedeniyle her yerde aynı ürünün veya aynı besileyiciliğe sahip, aynı etkinlikte propolisin üretilmesi mümkün değildir. Yapılan araştırmalar genel olarak propolisin içeriği hakkında bilgi verse de spesifik olarak incelendiğinde farklılıklar da mevcuttur. Burada diğer propolislerden farklı olarak Anadolu propolisi dediğimiz çeşit ise ve Türkiye coğrafyasının zengin bitki örtüsü sayesinde içeriği ve besleyiciliği yüksek bir ürün olarak öne çıkmaktadır. 4 mevsimi yaşayan ve farklı iklim çeşitlerinin bir arada görülebildiği bu coğrafyadaki çeşitlilik ürün kalitesini arttırmaktadır. Bilimsel araştırmalara da kaynak olan bu çeşit bir doğa ürüne kolaylıkla ulaşabildiğimiz için şanslı sayılabiliriz.


Anadolu Propolis Fiyatı

Anadolu Propolisi Fiyatı , kalite bakımından Dünyadaki emsallerinin üzerindedir. Saf ve doğal halde üretilmiş olan Anadoluya has Anadolu Propolisi bulunması zor ve şifası saymakla bitmeyecek derecede çoktur. Piyasada fabrikasyon sistemlerle üretim yapan birçok marka vardır. Genelde sıvılaştırılmış propolis damlası şekilde satılmaktadır. Her markanın propolis kalitesi ve damla içerisindeki propolis oranı farklıdır. %10/30 saf propolis oranına sahip fabrikasyon üretim 20cc propolis damlasını 70-120 liraya bulmak mümkündür. Bununla birlikte Sivas Zara Girit Yaylasında ürettiğimiz ve ürünlerimize kefil olduğumuz %60 oranına sahip 20cc %100 doğal ve saf Anadolu Propolisi içeren Balkanat Anadolu Sıvılaştırılmış Propolis Damlasını 180 TL'den satışa sunuyoruz.

Propolis Kullanımı

Propolis Kullanımı : Propolisin arı kovanlarında bulunduğu ve çıkarıldığı şekliyle gerek macunsu yapısı, gerekse bu haliyle vucut enzimleri tarafından emiliminin zor olması sebebiyle çıkarıldığı haliyle kullanımı mümkün değildir. Bununla birlikte piyasada genellikle toz haliyle veyahut sıvı çözeltiler içerisinde kullanıma ve sağlığa doğrudan etkili haliyle tüketime hazır şekilde satışa sunulmaktadır. İthal ve özellikle çinden gelen propolisler genellikle toz halinde piyasada bulunurken, Anadolu Propolisi dediğimiz yerli ve kalitesi bakımından Dünya'nın en kaliteli propolislerinden biri olan Anadolu Propolisi genellikle sıvı çözelti halinde kullanıma hazır satışa sunulmaktadır. Burada tüketicinin dikkat etmesi gerekn en önemli nokta güvenilir yerlerden bunu satın laması ve çözelti içerisindeki propolis oranını kontrol etmektir. Zira piyasada %10 propolis oranına sahip ürünler satılmakta iken Balkanat Sıvılaştırılmış Propolis Damlası ürünümüzde propolis oranı %60'tır.

Vucut tarafından emilimi kolay olan ve faydasını ilk kullanımdan itibaren göreceğiniz sıvı propolis damlası şeklinde satışa sunduğumuz Balkanat Sıvı Propolis Damlası'nı sıcaklığı 40 dereceyi geçmeyecek şekilde yiyecek ve içeceklerinize ekleyerek tüketebilirsiniz. Damla sayısını vucut kilonuza göre ayarlamanız gerekmektedir. Bu hesaba göre %60 propolis oranına sahip Balkanat Doğal Sıvılaştırılmış Propolis Damlasını her 10 kilonuza karşı 1 damla olacak şekilde bir bardak su, meyve suyu vb. içeceklerinize ilave edip tüketebilirsiniz. Yani 80 kg olan bir birey yaklaşık 8 damla olarak tüketmelidir. Arı ürünlerine karşı(bal, arı sütü vb.) alerjisi olanların propolise karşı da alerjisi olabilmektedir. Bu nedenle arı ürünlerine karşı alerjisi olanların ve gebelerin kullanmadan önce hekime danışmaları gerekmektedir. Bununla beraber propolis alerji testinizi kendiniz de yapabilirsiniz. bir damla propolisi cildinize damlatın ve 20 dakika bekletin. Eğer cildinizde herhangi bir kızarıklık ve kaşıntı oluşuyorsa alerjiniz vardır demektir. Ayrıca 1 yaşından küçük çocukların arı ürünlerini kullanmaları tavsiye edilmemektedir.

Propolis
Sıvılaştırılmış Propolis Damlası
Anadolu Propolis
Anadolu Propolis